10 pytań na które musisz sobie odpowiedzieć przed spotkaniem z projektantem

 

Idąc na spotkanie z projektantem dobrze jeśli rozważycie  kilka kwestii żeby uniknąć zaskoczenia pytaniami oraz mętliku w głowie. Przemyślenie tematu generuje często kolejne pytania, które od razu można zadać na spotkaniu. Warto się do niego przygotować aby było bardziej owocne. Oczywiście pytanie najogólniej mogłoby brzmieć: co jest dla ciebie w życiu ważne, ale wejdźmy w szczegóły 🙂

Przygotowałam listę 10 tematów do przemyślenia jeśli zamierzacie udać się do architekta wnętrz. Jeśli sami aranżujecie swoją przestrzeń również warto zadać sobie te pytania.

   1. Czy masz rzut z dokładnymi wymiarami? Jeśli mieszkanie czy dom można pomierzyć z rzeczywistości to architekt się tym zajmie. Często jednak projekty przygotowuje się do pomieszczeń, które fizycznie jeszcze nie istniejąc czyli po prostu są dziurą w ziemi 🙂 Deweloperzy na pierwszy rzut dają klientom ogólne rysunki, które nie są wystarczające do stworzenia wiarygodnego projektu. Musisz więc zdobyć taki rzut, na którym są zaznaczone wysokości parapetów, wymiary do drzwi i do okien. Dobrze też jak dowiesz się jaka jest planowana wysokość pomieszczenia.  Profesjonalnie mówiąc pytaj o rysunki branżowe: architekturę, elektrykę, oświetlenie i c.o.

   2. Zastanów się nad układem funkcjonalnym. Czy ścianki działowe projektant może przestawiać? Czy potrzebujesz wydzielić dodatkowe miejsce na pomieszczenie gospodarcze lub wnękę na szafę? A może powiększyć pokój, czy otworzyć kuchnię na salon? Architekt zawsze zaczyna pracę od ustalenia podziału pomieszczeń i nadania im funkcji. Na tym etapie nie zastanawiamy się nad kolorem zasłon 🙂

   3. Jakie wnętrza lubisz? Nie chodzi tutaj dokładnie o styl, nie musisz się na nich znać. Jeśli podasz kilka elementów wyposażenia, które ci się podobają projektant powinien złapać styl i wizję. Zastanów się czy lepiej się czujesz w jasnych pomieszczeniach czy wolisz ciemniejsze kolory. Czy są kolory których zupełnie nie akceptujesz?

   4. Na jakie zmiany jesteś gotowy? Jeśli robisz remont albo masz mieszkanie w stanie deweloperskim czy jesteś gotowy na zmianę elektryki, oświetlenia, grzejników?To bardzo istotna sprawa określająca zakres pracy projektanta, pozwalająca na nową wizję układu lub stawiająca wymóg dostosowania się do stanu istniejących przyłączy. Jeśli masz już meble, które chcesz zabrać ze sobą zastanów się czy jesteś w stanie się rozstać z niektórymi z nich, jeśli projektant stwierdzi, że zupełnie nie pasują do nowego wnętrza.

   5. Jakie preferujesz podłogi? Tutaj mamy kilka możliwości, z najpopularniejszych będą to podłogi drewniane, płytki, panel laminowany, panel winylowy. Pamiętaj, że jeśli masz ogrzewanie podłogowe nie jesteś skazany tylko na płytki, dobierając odpowiedni podkład możemy użyć deski lub panele. Kwestią kluczową są tutaj koszty, wiadomo że podłogi drewniane będą droższe niż wysokiej klasy panel. W kuchni też płytki nie są jedynym rozwiązaniem. Panele są równie odporne, mają v-fugi zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci. Wybierając podłogi zastanów się jaki masz budżet czy zależy ci na naturalnym materiale czy na wyższej odporności jaką gwarantują gresy czy panele.

   6. Jaki masz styl życia? Zastanów się gdzie spędzasz najwięcej czasu? Czy jest twoim królestwem jest kuchnia i masz każde możliwe urządzenie od termomixa po dużą kolekcję profesjonalnych noży, które muszą być zawsze pod ręką. A może uwielbiasz oglądać filmy na wielkim ekranie lub posiadasz 1000 modeli czołgów? Na to wszystko architekt musi znaleźć miejsce więc zrób mały przegląd rzeczy i przyzwyczajeń, które posiadasz.

   7. To pytanie powinno brzmieć czy lubisz porządek, ale większość z nas lubi go mieć, ale nie lubi go robić. Zastanów się więc czy lubisz otwarte półki z wyeksponowanymi ozdobami, naczyniami w kuchni, przeszklone witryny z kieliszkami czy wolisz jak wszystko jest pochowane i nie widoczne?

   8. W których pomieszczeniach ma się znaleźć telewizor? Jest to proste pytanie, ale z doświadczenia wiem, że jest też często punktem zapalnym 😉 Uzgodnij wcześniej z domownikami czy telewizor ma się znaleźć w pokojach dzieci, w sypialni. Kwestię stylu, doboru kolorów czy mebli projektant załatwi za ciebie, ale kwestia ilości telewizorów w domu zostaje po twojej stronie.

   9. Przemyśl jakie sprzęty chciałbyś mieć w kuchni. Czy zależy ci na dużej lodówce z kostkarką czy wolisz model do zabudowy, czy chciałbyś mieć płytę indukcyjną 60 cm czy może większą z łączonymi polami? Tutaj tyle ile jest sprzętów tyle może byc pytań. Dodatkowo dochodzą wszystkie elementy wyposażenia wewnętrznego typu cargo czy magic corner.

   10. Przemyśl co ma się znaleźć w łazience. Czy sama miska wc czy dodatkowo wstawiamy też bidet lub bidetkę? Czy w łazience ma się znaleźć pralka? Jaki rodzaj prysznica czy umywalek preferujesz? Czy będziesz przechowywał tutaj detergenty?

Jeśli odpowiedzieliście sobie na powyższe pytania wiecie już co jest dla was w życiu ważne, a przynajmniej ważne w waszym przyszłym mieszkaniu.

Wszystko sprowadza się jednak do tego, że architekt musi cię lepiej poznać, trochę jak psycholog żeby stworzyć projekt, który odpowiada twoim potrzebom. Analogia do psychologii nie jest przypadkowa, przecież oni też zajmują się naszymi wnętrzami 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: