Slang branżowy, czyli o czym mówią do was architekci wnętrz?

Może dla niektórych ten post będzie oczywistością, ale z doświadczenia wiem, że niektóre pojęcia, których używam na co dzień dla innych są zagadką. Tak jest w każdym zawodzie. Każdy ma swój slang i pojęcia którymi bez trudu operuje podczas gdy dla innych to czarna magia.

Są tematy, nad którymi zastanawiamy się całe życie z kategorii: dlaczego 13 piątek jest pechowy, dlaczego gołębie siadają tylko na moim balkonie a nie u sąsiadów, dlaczego w starych pociągach pkp jest zawsze za gorąca lub za zimno?

We wnętrzach mam wrażenie, że taką zagwozdką jest bateria kuchenna zlokalizowana pod oknem. Patrzymy na projekt i mamy projektanta! Jak on to zrobił, jak niby mamy teraz otworzyć to okno! Przecież uderzy o baterię! Na pozostałe zadane wyżej pytania odpowiedzi nie znam, ale tutaj je swobodnie udzielę. Otóż istnieją baterię, które się składają.

To co dla jednych jest oczywiste dla drugich nie musi być chlebem powszednim.

Poniżej opisuję kilka pojęć, które często muszę objaśniać na spotkaniach. Może przy okazji rozjaśnię kwestie nad którymi od dawna się zastanawiacie?

Zacznijmy od kuchni, tutaj moim faworytem jest fartuch kuchenny, czyli przestrzeń pomiędzy szafkami dolnymi, a górnymi. Słyszałam już różne modyfikacje związane zazwyczaj z ubiorem i tak był to czasem płaszcz kuchenny, innym razem sukienka.

Kiedyś jedna Pani cały czas mówiła mi o dekoderze w kuchni, trochę czasu zajęło mi zanim domyśliłam się, że nie rozmawiamy o telewizji kablowej, a właśnie o fartuchu kuchennym. Wyjaśniam to pojęcie chociaż tyle radości sprawiają mi te przejęzyczenia, że nie wiem czy powinnam to robić 🙂 

kuchnia proste fronty-Scene 1

Drugim pytaniem z jakim często się spotykam to: gdzie jest okap? Większość osób jest przyzwyczajona do tego, że go widać. A tymczasem architekci najczęściej wykorzystują te ukryte w szafce żeby uzyskać jednolitą zabudowę wiszących szafek. Okap może być wolnowiszący, teleskopowy ( wtedy widzimy krawędź) lub zamontowany w szafce tak, że widzimy go dopiero jak się schylimy.

Kolejnym zagadkowym pojęciem jest cargo. Chociaż na rynku są już od lat, często wysyłam zdjęcia mailowo żeby wyjaśnić czym ono jest. A jest wysuwanym metalowym koszem. Może być wysokie lub niskie do dolnych szafek. Cargo bardzo dobrze sprawdza się jako spiżarnia.

W kuchni często też posługuję się pojęciami magic corner czy uchwyty w formie frezów. Pierwsze to wysuwane kosze w narożniku kuchni pozwalające maksymalnie wykorzystać tą przestrzeń. W wersji oszczędnej robimy w narożniku półkę, ale jeśli chcemy coś stamtąd wyjąć musimy “nurkować”.

Uchwyty w formie frezu najlepiej zobrazuje poniższe zdjęcie.

FRONT-LAKIEROWANY-FREZ-DOLNY

Dopełniając kwestie kuchni muszę napisać, że ta płaska część zlewu, na którą odstawiamy naczynia to ociekacz, a dolna część szafek, ta przy samej podłodze to cokół.

Ostatnio wróciła moda na sztukaterię więc często jak ją proponuję muszę wyjaśniać czym ona jest. Sztukateria to ozdobne listwy ścienne lub przysufitowe, które kojarzyć wam się mogą z luksusowymi apartamentami albo wnętrzami kamienic. Można się nieźle pobawić tworząc z nich różnej wielkości ramki i kompozycje!

Jeśli jesteśmy przy ścianach to pojęcie, które często przewija się przy okładzinach ściennych, tapetach, fototapetach to bryt. Jest to pojedyncza część materiału czy papieru, która po złączeniu tworzy większą całość.

A co w kwestii drzwi? To co popularnie nazywamy framugą w katalogach znajdziemy pod nazwą ościeżnica. Stosunkowo niedawno pojawiła się też opcja drzwi bezprzylgowych. Jest to skrzydło, w którym zawiasy są ukryte. Po zamknięciu drzwi, nie widzimy zawiasów, a skrzydło tworzy  jedną płaszczyznę z ościeżnicą.

Na koniec udamy się do tematów łazienkowych.

Tutaj często objaśniam na czym polega różnica w montażu baterii. Zarówno umywalkowa jak i prysznicowa czy wannowa może występować w wersji natynkowej lub podtynkowej. Dodatkowo baterie wannowe mogą wychodzić z murka przy wannie lub występować jako wolnostojace.

Opcja natynkowa to taka gdzie widzimy większość baterii, rurki w przypadku prysznica i wszystkie połączenia między elementami. W baterii podtynkowej widzimy tylko wylewkę i uchwyt baterii. Pod tynkiem montowany jest tzw. ibox umożliwiający montaż baterii.

baterie.png

Często też zadajecie pytanie czemu zaprojektowałam płytkę podłogową na ścianach. Większość płytek podłogowych to płytki gresowe, które nadają się zarówno na ściany jak i na podłogi. Należy więc sprawdzić materiał z jakiego jest wykonana.

Lista powyższych pojęć na pewno nie jest zakończona. Ciągle pojawiają się nowe produkty na rynku i generują nowe pytania, a po każdym spotkaniu z klientami mogłabym pewnie rozszerzyć tę listę. Może macie jakieś zagadnienie, które chcielibyście wyjaśnić albo wnętrzarskie pojęcie którym wszyscy dookoła się posługują, a wy nie wiecie o co chodzi?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: